Kilka porad dotyczących sprowadzania samochodu z Niemiec
Niemiecki rynek samochodów używanych kusi Polaków. Można tu znaleźć świetne okazje cenowe i auta w dobrym stanie. Jednak bardzo często nasi rodacy przy zakupie pojazdów z Niemiec popełniają pewne podstawowe błędy. Część z nich bierze się z nieznajomości języka, część jest wynikiem zwykłej nieostrożności lub naiwności. Sprzedawcy mają wiele pól do nadużyć. Oto dwie sytuacje, z którymi mogą się zetknąć kupujący auto od naszego zachodniego sąsiada:
Sprzedaż prywatna lub transakcja między przedsiębiorcami, czyli jak handlarze unikają odpowiedzialności
Sprzedając towary w Niemczech sprzedawca podlega oczywiście odpowiedzialności wynikającej z niezgodności towaru z umową. Istnieją jednak dwa odstępstwa od tej reguły, bardzo chętnie wykorzystywane przez niemieckich sprzedawców aut używanych. Sprzedawca może uniknąć odpowiedzialności, gdy działa, jako osoba prywatna, czyli sprzedaż nie następuje w ramach działalności gospodarczej. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy sprzedawca i kupujący prowadzą działalność gospodarczą, czyli transakcja sprzedaży pojazdu zachodzi między przedsiębiorcami.
W bardzo łatwy sposób sprzedawca może stworzyć sytuację prawną, która pozwala uniknąć odpowiedzialności. Wystarczy zamieszczenie w umowie pewnych określeń sugerujących, że kupujący i sprzedający są osobami prywatnymi np. "Kauf zwischen zwei Verbrauchern" lub dających do zrozumienia, że oboje są przedsiębiorcami np. "Händlerkauf" czy "Händlergeschäft". Dodatkowy zapis "Ohne Garantie" pozbawia wówczas kupującego prawa do reklamacji. Zawierając umowy z niemieckimi sprzedawcami należy, zatem zwracać szczególną uwagę na tego typu terminy.
Samochód pozbawiony wad lub wady znane kupującemu
To kolejny sposób na uniknięcie przez sprzedawcę odpowiedzialności. Według niemieckiego prawa reklamacja towaru nie przysługuje, jeżeli towar jest pozbawiony wad lub jeśli one istnieją, ale kupujący został o tym poinformowany. I znowu sprzedawcom przychodzą z pomocą stosowne zapisy w umowie. Przykładem jest sformułowanie "Verkauft wie gesehen", oznaczające, że przed zakupem kupujący dokonał oględzin samochodu, zatem doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jakim jest ono stanie. Z kolei poprzez zapis "Käufer bestätigt, dass er auf Mängel hingewiesen wurde und diese akzeptiert hat" kupujący dokonuje potwierdzenia, że zna wady i je akceptuje.
W jaki sposób zabezpieczyć się przed zakupem auta bez prawa do reklamacji?
Możemy skutecznie minimalizować ryzyko związane z zakupem auta bez prawa do reklamacji. Przede wszystkim należy w miarę możliwości upewnić się, że sprzedawca jest wiarygodny. Dokonajmy analizy jego strony internetowej. Sprawdźmy, w jaki sposób sprzedaje samochody. Jeżeli robi to nieoficjalnie, możemy mieć podejrzenia, że będzie próbował nas oszukać. Nie podpisujmy żadnej umowy, przed dokładnym zapoznaniem się z jej treścią. Rozwiejmy wszelkie wątpliwości dotyczące niejasnych sformułowań. Możemy poprosić o poradę fachowcy, czyli tłumacza języka niemieckiego.