O czym pamiętać kupując auto zza granicy?

Zakupu używanego samochodu zza granicy to dla wielu Polaków szansa na posiadanie dobrego auta bez konieczności zaciągania kredytu czy wydawania na nie oszczędności życia. Rzeczywiście wiele samochodów z Zachodu można kupić w korzystnej cenie, mając gwarancję ich dobrego stanu technicznego. Nie należy jednak zapominać o pewnych dodatkowych formalnościach, z którymi wiąże się taki zakup.

Zachodni sprzedawcy również oszukują
Sprowadzając auto zza granicy często liczymy na wyjątkowe okazje i prawdziwe motoryzacyjne perełki. Tymczasem część sprzedawców kupuje za bezcen auta powypadkowe, przeprowadza niewielki remont, aby auto przedstawiało się korzystnie pod względem wizualnym i sprzedaje w dużo wyższej cenie. Wymiana najbardziej zużytych elementów czy podrabianie dokumentów zdarza się bardzo często. Trudno dziwić się, że handlarze chcą zarobić jak najwięcej, ponosząc jak najniższe koszty. W tej sytuacji wyszukanie i sprowadzenie samochodu na własną rękę może okazać się dużo korzystniejszym sposobem.

Zweryfikuj stan techniczny auta
Stan techniczny samochodu to kluczowa kwestia. Co z tego, że auto pięknie się prezentuje, jeżeli jego silnik okazuje się jedną wielką katastrofą, a stan podwozia woła o pomstę do nieba. Dlatego zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy jego faktyczny stan. Skoncentrujmy się zwłaszcza na silniku, skrzyni biegów, układzie hamulcowym, zawieszeniu i przebiegu.

Zorientujmy się, czy auto jest bezwypadkowe. W jaki sposób to zrobić? Przyglądając się dokładnie wszystkim elementom karoserii i ich połączeniom, zmianom w wyglądzie i strukturze lakieru, bieżnikom opon, szybom oraz podłodze w bagażniku. Pojawiające się w tych elementach zmiany, zarysowania i inne defekty mogą sugerować, że auto brało udział w wypadku.

Następnym krokiem jest upewnienie się, czy auto nie jest kradzione. Pomoże nam w tym numer podwozia VIN. W przypadku pojazdów, które uległy kradzieży, numer VIN znajdować będzie się w rejestrze poszukiwanych pojazdów.

Jeżeli nie czujemy się zbyt pewni swojej wiedzy czy możliwości oceny samochodu, możemy skorzystać z pomocy fachowców. Istnieje szereg specjalistycznych firm, oferujących usługi sprawdzenia samochodu przed jego zakupem.

Transport samochodu
Pamiętajmy o tym, że zakupiony pojazd trzeba jeszcze sprowadzić do kraju. Można to zrobić na dwa sposoby. Najłatwiejszym, ale i bardzo drogim jest sprowadzenie auta do Polski na lawecie. Druga opcja wymaga kilku formalności. Należy wykupić ubezpieczenie oraz tablice rejestracyjne we właściwym wydziale komunikacji i przywieźć samochód samodzielnie.

Zanim podejmiemy decyzje o zakupie auta poza granicami naszego kraju, trzeba dobrze rozważyć wszelkie plusy i minusy takiego rozwiązania. Dodatkowe trudności napotkamy nie tylko kupując auto, ale również rejestrując je w Polsce. Z pewnością decyzji tej nie należy podejmować zbyt pochopnie, kierując się emocjami. Sprzedawca będzie nas z pewnością z całych sił zachęcał do zakupu i ponaglał do dokonania transakcji. Nie musimy się jednak spieszyć. Badanie techniczne i szczegółowa kontrola pojazdu wymagają przecież czasu.

Kategorie: Import samochodów,