Co warto sprawdzić przed zakupem samochodu?
Zakup samochodu używanego może być świetną opcją dla wszystkich, których nie stać na drogie auto prosto z salonu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że znalezienie dobrej jakości samochodu używanego nie ma nic wspólnego ze szczęściem. Wiąże się raczej z umiejętnościami badawczymi i obserwacyjnymi. Oto niektóre z naszych wskazówek dotyczących zakupu samochodu z drugiej ręki:
Wykonaj własny research
Pamiętaj, aby szukać samochodów, które już sprawdziły swoją niezawodność podczas jazdy. Sprawdź fora internetowe poświęcone tematyce motoryzacyjnej, recenzje pojazdów i inne strony internetowe. Internet może dostarczyć wiele użytecznych informacji. Często natkniesz się na szczególne problemy i słabe punkty samochodu, więc zanotuj je i zwróć szczególną uwagę na te obszary podczas przeprowadzania kontroli samochodu. Jest to również dobry moment na badania wartości rynkowej auta. Dzięki wcześniej zdobytym informacjom, będziesz w stanie realnie ocenić wartość auta.
Kontrola podstawą zaufania
Sprzedaż używanych samochodów przez wielu nazywana jest prawdziwą sztuką… sztuką mydlenia oczu. Nie ufaj na słowo, że auto jest sprawne, bezwypadkowe i bezawaryjne. Sprawdzenie pojazdu z drugiej ręki jest niezwykle ważne, a im dokładniejsze, tym lepiej. Kiedy tylko jest to możliwe, poproś mechanika, aby towarzyszył Ci podczas dokładnej inspekcji samochodu. Wykonaj kontrolę w pełnym świetle dziennym i rób to w suchy dzień. Samochód powinien też stać na płaskiej powierzchni i nie powinien być prowadzony co najmniej na godzinę przed przeprowadzeniem kontroli. Uczciwy sprzedawca z pewnością pozwoli na wykonanie dokładnych oględzin. Nieuczciwy będzie ich unikał jak ognia.
Jakie elementy sprawdzić przed zakupem
Zwracaj uwagę na zagłębienia, zarysowania lub rdzę na karoserii samochodu. Możesz sprawdzić, czy samochód był często używany przez delikatne podnoszenie i opuszczanie każdych drzwi, zwłaszcza drzwi od strony kierowcy. Drzwi, które wydają się luźne na zawiasach wskazują zużycie. To samo dotyczy gumowych uszczelek na drzwiach samochodu.
Sprawdzić skrupulatnie szyby. Niewielkie pęknięcia w szybach bocznych raczej nie są powodem do obaw, chociaż można użyć ich, jako solidnego argumentu, chcąc wynegocjować niższą cenę pojazdu. Pęknięcia w szybie przedniej powinny nas natomiast zaniepokoić. Z czasem będą stawały się coraz większe. Może to być potencjalny problem w dłuższej perspektywie.
Oceń system wydechowy auta. Sprawdź, czy nie ma wycieków w układzie wydechowym, szukając czarnych plam. Chwyć palcami rurę wydechową. Jeśli pojawi się tłuste zabrudzenie, to jest to duży problem. Kolejnym złym znakiem są białe opary, które wychodzą z układu wydechowego po uruchomieniu samochodu. Silnik jest sercem pojazdu, dlatego zawsze powinien być w dobrym stanie. Silniki, na których pojawił się olej to niedobry znak. To samo dotyczy skorodowanych baterii oraz luźnych przewodów i węży.
Po wykonaniu kontroli samochodu nie zamykaj transakcji. Przetestuj pojazd i zobacz, jak sprawuje się na drodze. Zwróć szczególną uwagę na wszelkie niepokojące odgłosy, ponieważ mogą wskazywać na duży problem.