Jak działa czujnik temperatury płynu chłodzącego?
Czujnik temperatury płynu chłodzącego pełni istotną funkcję i ma wpływ na to, jak pojazd mechaniczny funkcjonuje. Jeżeli dojdzie do awarii, jednostka napędowa nie będzie działała w odpowiedni sposób. Jeżeli ktoś użyje nazwy czujnik temperatury silnika, to trzeba wiedzieć, że chodzi właśnie o płyn chłodzący. Ten element sprawił, że wiele starszych samochodów w końcu przestało się dymić w trakcie uruchamiania - co też wcześniej można było bardzo często zauważyć.
Zasada działania czujnika temperatury płynu chłodzącego
Jego konstrukcja sprawia, że poprawnie odczytuje on temperaturę cieczy. Następnie informacje te przekazywane są do komputera pokładowego, który kontroluje poprawne działanie sterowania silnikiem. Tylko w ten sposób istnieje możliwość dopasowania odpowiedniej dawki paliwa, która potrzebna jest do zapłonu. Aby samochód mógł działać w prawidłowy sposób, temperatura na czujniku powinna oscylować w granicach od 90 do 100 stopni Celsjusza.
Jeżeli ktoś chciałby dokładniejsze wytłumaczenie, to musi wiedzieć, że czujnik jest miernikiem o ujemnym współczynniku temperaturowym. Jeżeli temperatura płynu wzrasta, rezystencja w tym przypadku maleje. Jeżeli komputer odczyta niską temperaturę płynu, tym więcej paliwa będzie trafiać do silnika. Tylko w ten sposób będzie można zapewnić prawidłowy zapłon. Z czasem temperatura będzie wzrastać. Spowoduje to, że w mieszance pojawiać się będzie większa ilość powietrza.
Awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego - objawy
Jeżeli dojdzie do usterki czujnika temperatury płynu chłodzącego, samochód może zostać na dłuższy czas unieruchomiony. Należy więc zwrócić uwagę na pewne objawy, aby móc zareagować w odpowiednim czasie. Wśród takich odczuwalnych objawów wymienia się:
- nierówna praca silnika, często mówi się o występowaniu skaczących obrotów;
- gaśnięcie silnika podczas jazdy;
- wysokie obroty na biegu jałowym;
- trudności z odpaleniem jednostki napędowej;
- rosnące zużycie paliwa w porównaniu do poprzednich miesięcy.
W przypadku wystąpienia takich sytuacji, należy jak najszybciej komputer pokładowy podłączyć do urządzenia diagnostycznego. Tylko w ten sposób możliwe będzie znalezienie problemu, które może wynikać z uszkodzenia tego elementu. Niektórzy posiadają w domach takie urządzenia. W przypadku jego braku, potrzebne będzie wsparcie warsztatu samochodowego.
Wymiana czujnika temperatury płynu chłodzącego
Wymiany można dokonać samodzielnie, jeżeli właściciel samochodu posiada odpowiednią wiedzę. Takie zadanie może również zlecić mechanikowi samochodowemu. Z wymianą czujnika temperatury cieczy nie ma co zwlekać, ponieważ jest to bardzo ważny element. To on informuje o tym, że jazda odbywa się na niedogrzanym lub przegrzanym silniku. W tym pierwszym przypadku następować będzie zbyt duże spalanie oraz dojdzie do szybszego zużycia silnika. Przegrzanie silnika może doprowadzić do jego usterki, co też będzie ciągnąć za sobą duże koszta. To dlatego należy uważać na ten element, aby móc uchronić się przed wysokimi kosztami związanymi z naprawą samochodu.