Czym jest katalizator samochodowy?

​Już od 1995 roku w Polsce każdy pojazd musi posiadać katalizator samochodowy. Jest to bowiem element, który jest w stanie sprawić, że samochód nie przekracza obowiązującej normy spalin. Gdzie jest katalizator w samochodzie? Jak działa katalizator? Oto najważniejsze informacje dla osób, które chciałyby co niego więcej dowiedzieć się o swoim samochodzie, lecz nie mają kogo zapytać.

Do czego służy katalizator samochodowy?

Być może ktoś spotkał się już z nazwą reaktor lub konwerter katalityczny. Obydwie te nazwy to nic innego jak katalizator samochodowy, który znajduje się dokładnie w układzie wydechowym. W procesie spalania powstają zawsze spaliny, które wydostają się na zewnątrz samochodu. W ten sposób dochodzi do zanieczyszczenia powietrza. Aby było ono jak najmniejsze, do budowy aut wprowadzono właśnie katalizatory. Pomagają one w mniejszej emisji spalin. Mówiąc o tym elemencie można więc powiedzieć, że ma się do czynienia z pewnego rodzaju filtrem. Na nim właśnie osiadają spaliny, które nie wydostają się w ten sposób na zewnątrz. Katalizatory stosowane są w samochodach wyposażonych w jednostki benzynowe. Czy można spotkać diesel bez katalizatora? Oczywiście, że tak. W ich przypadku zamiast katalizatora stosuje się za to filtr cząsteczek PDF.

Co znajduje się w katalizatorze samochodowym?

Warto także przyjrzeć się samej budowie katalizatora, dzięki czemu możliwe będzie zrozumienie działania tego elementu. Sam katalizator składa się z:

  • obudowa - to dzięki niej jest to element, który w swoim kształcie przypomina metalową puszkę. Całość podłączona jest do kolektora w układzie wydechowym. Tą właśnie drogą ta niewielka ilość spalin przedostaje się do świata zewnętrznego.
  • nośnik - patrząc na ten element można mieć wrażenie, że ma się do czynienia z plastrem miodu. Taka bowiem jest jego budowa. Widoczne kanaliki, które rozmieszczone są na całej powierzchni, pełnią tak naprawdę funkcję filtrów, które odpowiedzialne są za ograniczenie emisji spalin. Nośnik z filtrami może być zbudowany z ceramiki lub też metalu.
  • otulina - ostatni z elementów, który składa się z dwóch powłok. Powłoka pośrednia znajduje się na rdzeniu katalizatora. Aktywna katalitycznie powłoka odpowiedzialna jest za zobojętnienie spalin, dzięki czemu te są mniej szkodliwe. Jest to możliwe dzięki wykonaniu tej powłoki z metali szlachetnych, które wykazują się takim działaniem.

Czy mój katalizator działa w sposób prawidłowy?

Każdy kierowca zobowiązany jest do naprawy, jeżeli jego katalizator nie działa w prawidłowy sposób. Jakie są objawy zepsutego katalizatora? Daje się zauważyć spadek mocy auta. Do tego w ostatnim czasie następuje większe zużycie paliwa. Z układu wydechowego można na dodatek usłyszeć charakterystyczny odgłos grzechotania. Czasem można usłyszeć również intensywne dudnienie z tej strony. Silnik pracuje w nierównomierny sposób. Jeżeli ktoś ma do czynienia z takimi objawami, powinien jak najszybciej udać się do mechanika samochodowego, który będzie w stanie sprawdzić co dzieje się z katalizatorem.

Kategorie: Inne,