Kiedy wymienić tarcze hamulcowe i jak sprawdzić ich zużycie?
Układ hamulcowy to bez wątpienia podstawa bezpiecznego podróżowania samochodem. Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że od czasu do czasu poszczególne elementy tego układu muszą zostać wymienione na nowe. Najczęściej wymianie poddawane są klocki, lecz co jakiś czas wymienić należy zużyte tarcze hamulcowe. Co trzeba wiedzieć na ten temat?
Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?
Tarcza hamulcowa to element, który wraz z klockiem odbiera z kół całą siłę toczącego się samochodu. Pomimo tego, że mocna budowa tarczy hamulcowej daje jej wiele lat efektywnej pracy, to jednak co jakiś czas koniecznie trzeba ją wymienić. Tarcze hamulcowe co ile wymiana? Przyjmuje się, że tarcza samochodowa nadaje się do wymiany, jeśli nosi widoczne ślady zużycia lub po prostu jej grubość jest już za mała. Minimalna grubość tarcz hamulcowych jest o 2 mm mniejsza niż nowych. Oczywiście zniszczone tarcze hamulcowe mogą objawiać się także poprzez pęknięcia lub widoczne ślady przegrzania. Co ciekawe, często należy wymieniać tarcze hamulcowe po długim postoju. Mogą one zwyczajnie zardzewieć.
Jak wygląda przegrzana tarcza hamulcowa?
Często uważa się, że specjalne tarcze wentylowane nie ulegają przegrzaniu i są odporne na tego rodzaju uszkodzenia. Zużyte tarcze hamulcowe objawy — o czym należy wiedzieć? Niestety nawet tarcza hamulcowa wentylowana narażona jest bardzo mocno na zniszczenie. W jaki sposób zaobserwować przegrzane tarcze? Kierowcy w takim wypadku przede wszystkim zgłaszają miękki pedał hamulca podczas hamowania, a także zdecydowanie gorszą skuteczność pracy hamulców.
Jak zmierzyć tarczę hamulcową?
Średnica tarczy hamulcowej jest bardzo ważna w przypadku wymiany jej na nową. Jest to bardzo ważne, gdyż tarcza hamulcowa 160mm nie będzie mogła być użyta w aucie, w którym powinna być obecna tarcza hamulcowa 203mm. Jak dobrać odpowiedni model? Najlepiej kupować tarcze hamulcowe na zamówienie pod konkretne auto. Bardzo łatwo określić tarcze hamulcowe po VIN, czyli numerze identyfikacyjnym auta. Bardzo często po wymianie tarcz i klocków słychać tarcie, a często zdarza się, że nowe tarcze hamulcowe biją. Co to oznacza? W takim wypadku najlepiej wrócić z autem do warsztatu, aby specjaliści ocenili poprawność montażu elementów układu hamulcowego.
Rodzaje tarcz hamulcowych
Pęknięta tarcza hamulcowa objawy swojego zniszczenia daje niemal natychmiast. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko zakupić nową. Co bardzo ważne, tarcze należy zmieniać parami, czyli cały przód lub cały tył. Oczywiście należy pamiętać, aby zakupić odpowiedni rozmiar tarcz. Jeśli VIN naszego auta wskazuje, że założona jest w nim tarcza hamulcowa 180mm, dokładnie taka musi zostać kupiona. Wspomnieć jednak jeszcze trzeba, że na rynku dostępne są różne rodzaje tarcz. Najpopularniejsze są rzecz jasna gładkie, lecz dla wymagających kierowców przygotowane zostały także modele nawiercane lub wentylowane.
Ile waży tarcza hamulcowa?
Wielu kierowców zadaje pytanie, dlaczego tarcze nie są grubsze? Przecież dzięki temu byłyby trwalsze. Żeby zrozumieć, dlaczego byłby to zły pomysł, trzeba wiedzieć, ile tarcza waży. Tarcza hamulcowa budowa — co należy wiedzieć? Tarcza to zwykle odlany element wykonany ze stali. Przeciętna waga tego elementu to około 9-10 kg. Jest to kompromis pomiędzy trwałością a niską wagą. Zbyt duża waga spowodowałaby drastyczne pogorszenie prowadzenia się auta.