Konserwacja samochodu - dlaczego konserwacja karoserii i podwozia jest tak ważna nie tylko zimą?
Bez samochodu ciężko byłoby na co dzień funkcjonować, ale niestety każdy wie, że auto się zużywa i trzeba o nie odpowiednio dbać. Szczególnie ważne jest podwozie, które narażone jest na korozję i inne uszkodzenia. Jak konserwować podwozie? Ile trwa konserwacja podwozia i jak zabezpieczyć podwozie, by auto było sprawne i nie generowało dodatkowych kosztów?
Konserwacja podwozia - co trzeba wiedzieć?
Choć podwozia nie widać, to jednak jest ono najbardziej narażone na korozję i uszkodzenia. Nie tylko zimową porą, gdy jest śnieg czy błoto pośniegowe, ale też w lecie niezbędna jest konserwacja podwozia, która zapobiega pojawianiu się rdzy czy uszkodzeniu elementów przez kamyki, czy piasek. Zabezpieczenie podwozia powinno być wykonywane regularnie i najlepiej powierzyć tę czynność specjaliście. Można oczywiście zrobić to samodzielnie, jeśli ma się dostęp do odpowiedniego stanowiska. W sklepach można kupić specjalne preparaty, dzięki którym konserwacja podwozia będzie dużo sprawniejsza i skuteczniejsza.
Jak konserwować podwozie samochodu i czy można zrobić to samodzielnie?
Na czym polega konserwacja podwozia? Przede wszystkim na pozbyciu się ognisk korozji i wyczyszczeniu oraz zabezpieczeniu wszystkich elementów. Na początek należy całość dokładnie umyć, a najlepiej do tego celu użyć myjki ciśnieniowej. Można użyć samej wody lub mydła w płynie. Następnie należy usunąć wszystkie luźne elementy, uszczelki, osłony czy nadkola i sprawdzić, czy nie pojawiła się rdza. Jak zabezpieczyć podwozie przed korozją? Jeśli podwozie jest wolne od korozji, to warto je i tak zabezpieczyć specjalnym preparatem chroniącym przed rdzą. Często w takich przypadkach wykonywane jest też piaskowanie podwozia, a najlepsze efekty można osiągnąć, stosując preparaty z cynkiem. Konserwacja samochodu przeprowadzana jest przy użyciu specjalnych środków na bazie wosku i gum. Szczególnie zabezpieczenie podwozia woskiem jest często wykonywane. Czy zabezpieczenie podwozia samochodu można wykonać samodzielnie? Wszystko zależy od umiejętności i sprzętu.
Piaskowanie podwozia - czy warto to zrobić?
Piaskowanie podwozia samochodu jest skuteczną metodą, by uchronić tę część pojazdu przed korozją. Odpowiedź więc jest oczywista i warto wykonać tę czynność. Konserwacja podwozia z piaskowaniem polega na naniesieniu pod wysokim ciśnieniem materiału ściernego na oczyszczoną powierzchnię podwozia. Jest to skuteczna, a jednocześnie nieinwazyjna metoda, która chroni przed rdzą. Jest to jednak proces złożony, który należy zacząć od demontażu m.in. kół, następnie należy wyczyścić podwozie i wykonać piaskowanie. W kolejnym etapie należy nałożyć środki do konserwacji podwozia o działaniu antykorozyjnym i pomalować całość.
Jak zabezpieczyć podwozie samochodu, by uniknąć rdzy?
Zabezpieczenie podwozia przed korozją jest ważne i należy przeprowadzać konserwację podwozia na rdzę przynajmniej raz na 5 lat. Dzięki temu auto będzie sprawniej jeździć, a także koszty napraw będą niższe. Konserwacja podwozia nie jest drogim zabiegiem, a z pewnością wydłuża żywotność pojazdu i wpływa na komfort jazdy. By skutecznie ochronić podwozie przed rdzą, najlepiej udać się do specjalisty, który użyje odpowiednich preparatów i sprzętu.